Kilenc frissen vizsgázott autószerelő mester ünnepélyes keretek között tett esküt, és vette át mesterlevelét szerdán. Az idei évben tizenegyedik alkalommal került sor támogatott formában mesterképzés és mestervizsga szervezésére kamaránknál.
Az előző évek során eddig összesen 225 mester avatása történhetett meg a helyi kamara szervezésében, főként a térségünkre jellemző ipari szakmákban és a vendéglátás területén, valamint szerényebb számban a szépészeti ágazatban.
Az idei évben autószerelő szakmában szerveztek mesterképzést, ahol nyolc mesterjelölt felkészítését és vizsgáját tudták biztosítani a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara között fennálló pályázati támogatás keretében, egy szakember pedig önköltségesen vehetett részt a programban.
A gyakorlati képzés és a vizsga technikai és tárgyi feltételeit ebben a szakmában ismét a Quality Dunaújváros Kft. autószervíze biztosította, amely 2022-ben már elnyerte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által akkreditált mestervizsga központi címet.
Králik Gyula, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntő beszédében elmondta: „a mester, mint fogalom évszázadok óta a minőséget, a szakma magasabb szintű rangját jelenti, és egyben garanciát is a folyamatos fejlődés és megújulás képességére.” A támogatott kamarai mesterképzés egyik kiemelt célja a szakmai tudás átadásának elősegítése is, ezért az elnök reméli, hogy a későbbiekben az új mesterek is aktív szerepet tudnak majd vállalni a fiatalabb generációk tanításában, szakmájuk, hivatásuk tovább örökítésében.
A mesterleveleket az ünnepélyes eskütételt követően Králik Gyula elnök és Hegyiné Tóth Noémi, a városi kamara titkára adta át az új mestereknek.
Kajári Tibor gyakorlati oktatóként vett részt a mesterképzésben a Quality Dunaújváros Kft. autószervíz munkatársaként. Két éve is szerepet vállalt a kamara által szervezett mesterképzésben oktatóként. Elmondta, hogy a jelenlegi résztvevők jellemzően a fiatalabb korosztály képviselőiből kerültek ki, azonban ez nem jelentette, hogy tapasztalatlanabbak lettek volna. Több kimagasló képességű szakember vett részt a képzésen, akik kellő szorgalommal és motivációval álltak hozzá a feladatokhoz. A képzésen és vizsgán a legkorszerűbb technológiákra, diagnosztikai megoldásokra, járművekre helyezték a hangsúlyt. Fontos szerepet kapott ugyanakkor a kommunikáció is, nem volt elég tehát, hogy felismerjék a vizsgázók a hibákat, melyek például egy műszaki vizsgán gondot jelenthetnének, pontosan meg is kellett fogalmazniuk azokat és a kapcsolódó javításokat. Kajári Tibor is a dunaújvárosi iparkamara szervezésében szerezte meg a mesterlevelet a Quality Kft.-nél, a szakmát a dunaújvárosi Opel szervízben kezdte, de dolgozott a dunaföldvári Suzukinál is szervízvezetőként. Műszaki vizsgabiztosként 2010 óta tevékenykedik, széles szakmai tapasztalatai segítették a mesterképzés eredményes megvalósítását.
A mesteravatón Fodor Gábor mondta az eskü szövegét. Kiválasztásában szerepet játszott kiemelkedő motiváltsága. A Dunaferr középiskolában szerezte meg a szakmát nyolc éve, azóta is lelkesen gyakorolja ezt a hivatást. Már gyerekkora óta autószerelő akart lenni – emeli ki –, és megszerezni a szakma csúcsát jelentő mesterlevelet. Ez fontosabb szempont volt számára, mint az, hogy a vállalkozáshoz is szükséges a mesterlevél megléte. Tudását – ha az idő, a körülmények, a munka és család lehetővé teszik – egyetemi, gépészmérnöki diploma megszerzésével mélyítené tovább. Ugyanakkor maradna autószerelő, hiszen szakmájában a legnagyobb örömöt az jelenti számára, ha meg tud javítani valamit, „egy kosárban lévő alkatrészből újjá tudja építeni a motort”.