Kibővített, országosan egységes kamarai szolgáltatási rendszer
A kamarai nyilvántartásba bejegyzett gazdálkodó szervezetek jogosultak a kamarai törvényben felsorolt alapszolgáltatások térítésmentes igénybevételére, amelyek a következők:
• tanácsadás gazdasági, pénzügyi, adózási, hitelhez jutási kérdésekben
• üzleti partnerkeresés
• pályázatfigyelés
Az előbbiek a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és a területi kamarák együttműködése nyomán további elemekkel bővültek. Ezek egy része a MKIK finanszírozásában és koordinációjával valósult meg, más szolgáltatások a területi kamaráknál a helyi gazdaság jellegzetességeihez, a tagság elvárásaihoz igazodva realizálódtak.
Általános tanácsadás
Ez a szolgáltatás a területi kamarák sajátosságainak megfelelően valósul meg, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamaránál a tanácsadás részben külsős szakemberek igénybevételével (gazdasági, pénzügyi, adózási), részben munkatársaink közreműködésével valósul meg (hitelhez jutás).
Kamarai pályázat- és rendezvényfigyelés
A MKIK által megvalósított szolgáltatás az Üzlet@Hálón (www.uzletahalon.hu) weboldal részeként jött létre, a honlap a kereskedelmi és iparkamarák üzleti adatbázisaként emellett elérhetővé tesz üzleti ajánlatokat, valamint a regisztrált vállalkozások és az építőipari vállalkozások adatbázisát. A Kamarai Pályázat- és Rendezvényfigyelő Rendszer célja az érdeklődési köröknek megfelelően szűrt, elektronikus-hírleveles értesítést nyújtani az online megjelenő pályázati kiírásokról, továbbá a területi kamarák és a MKIK rendezvényeiről, kiállításairól, a meghirdetett tanfolyamokról, oktatásokról.
A rendszerbe a vállalkozás adószámával és a kamarai regisztrációnál megadott jelszavával léphet be. Egységes irányelv, hogy a kamarai rendszereket a vállalkozás ezen azonosító adatokkal vehesse igénybe az Üzlet@Hálón portálon. Amennyiben nem tudja a jelszavát, akkor a www.kamreg.hu oldalon állíthat be új jelszót. Abban az esetben, ha se a jelszavára nem emlékszik, se e-mail címet nem adott meg a regisztrációkor, kérjük, hogy vegye fel a kapcsolatot azzal a területi kereskedelmi és iparkamarával, ahol vállalkozását regisztrálta.
Bejelentkezés után a felhasználók központilag létrehozott szűrési témák közül választhatnak, külön csoportosítva a pályázati kiírásokat és a kamarai rendezvényeket. Lehetőség van arra, hogy a vállalkozás két e-mail címet adjon meg, külön-külön meghatározva a hírlevelek tartalmát.
Üzleti partnerközvetítés
Az Üzlet@Hálón a kereskedelmi és iparkamarák b2b platformja, egy e-piactér a kamarai regisztrált cégek, az önkéntes kamarai tagok és partnereik számára, ahol céginformációk, termékek és szolgáltatások részletes leírása, üzleti ajánlatok, üzleti hírek találhatók. Lehetőség van részletes keresésre is.
Az Üzlet@Hálón kitűnő lehetőséget nyújt a kamaránál regisztrált vállalkozások számára az interneten való megjelenéshez. Adószámukkal és jelszavukkal (amit a kamarai regisztráció elvégzésekor adtak meg, részletesebben erről a pályázat- és rendezvényfigyelő rendszernél írtunk) bármikor frissíthetik, módosíthatják, bővíthetik a vállalkozásaik ajánlatait. A portált a felmérések alapján sok külföldi (elsősorban román, német, szlovák) vállalkozás is előszeretettel használja, ha magyarországi partnert keres. Arányuk a látogatók mintegy 20 százaléka.
A külföldi partnerkeresésben nagy segítséget nyújt az Export Directory (http://exportdirectory.mkik.hu), a Magyar Exportőr Adatbázis. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) egyik alapvető feladatának tekinti a magyar vállalkozások külpiaci tevékenységének támogatását. E törekvés jegyében az MKIK lehetőséget kíván biztosítani a kamarai regisztrációt teljesítő vállalkozások számára, hogy térítésmentesen bekerülhessenek az online működő magyar exportőr adatbázisba.
Az Export Directory külföldi cégek számára ad angol nyelven tájékoztatást exportra szánt magyar termékekről és szolgáltatásokról.
Az Export Directory-ba a magyarországi vállalkozások regisztrációt követően tölthetik fel adataikat. A vállalkozás kontaktadatait és tevékenységének jellemzőit tartalmazó adatlapot a regisztrációt követően tölthetik ki a partnerek. Ha vállalkozása exporttevékenységet nem folytat, de érdekelt az importban, lehetőség nyílik az adatok közlésére oly módon, hogy azok az Export Directory-ban ne jelenjenek meg, viszont a kamara munkatársai ezeket felhasználhassák arra, hogy vállalkozása számára testreszabott külgazdasági szolgáltatásokat nyújtsanak. Az üzleti partnerkeresésben a területi kamarák is lehetőségeik szerint segíteni igyekeznek a vállalkozásokat. Honlapjaikon, így a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara weboldalán is rendszeresen találhatók bel- és külföldi üzleti ajánlatok, melyeket a hírlevelekben is olvashatnak az érdeklődő vállalkozások. Üzleti ajánlata számára ez a lehetőség szintén rendelkezésre áll. Üzleti partnerkeresés esetén tehát érdemes felkeresnie a területileg illetékes kamarát.
Vállalkozásokat érintő fontosabb jogszabályváltozások (közérthető módon feldolgozva)
A MKIK által kifejlesztett, „Vállalkozásokat érintő jogszabály változások, illetve azok magyarázatai” című szolgáltatás különböző témakörök szerint gyűjti össze közérthető formában az egyes jogszabályváltozásokat, az azokhoz kapcsolódó tudnivalókat. A felület a MKIK-honlap (www.mkik.hu) Vállalkozói regisztráció – Gazdálkodó szervezetek – Ingyenes szolgáltatások vállalkozóknak menüpontja alatt érhető el. A folyamatosan, szakszerűen frissülő online felület az elmúlt időszak alatt látogatott, kedvelt információs bázissá vált.
A fontosabb jogszabályváltozásokról természetesen a MKIK és a területi kamarák honlapjai is jelentetnek meg tájékoztató anyagokat a hírek rovatokban, így azokat is érdemes figyelni. A kamarai rendezvények témái között is gyakran szerepelnek a vállalkozásokat szélesebb körben érintő jogszabályi változások.
Külpiaci kapcsolatok fejlesztését segítő szolgáltatások
Ebben a szolgáltatáscsomagban a legfontosabb elem az Üzleti partnerközvetítésnél már leírt Export Directory (http://exportdirectory.mkik.hu), a Magyar Exportőr Adatbázis. Ez a honlap igen kedvelt a felmérések szerint, nagyszámú külföldi látogatóval, a környező országokon túl sok kínai cég is figyelemmel kíséri az ott megjelenő üzleti ajánlatokat.
A külpiaci kapcsolatok építését számos egyéb kamarai szolgáltatás segíti (ország-tanulmányok, exportkalauz, ATA igazolvány kiadása, származási bizonyítvány kiállítása, külkereskedelmi dokumentumok hitelesítése stb.). További hasznos információk találhatók az MKIK honlapjának Külgazdaság, illetve a Gazdaság és vállalkozásfejlesztés menüpontjai alatt.
A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara a városban és környékén működő vállalkozások külpiaci kapcsolatainak építése érdekében a honlapon Külpiaci hírek címmel rovatot alakított ki, mely a kamarához érkező, témába vágó információkat jeleníti meg, emellett az Üzleti ajánlatok rovatban is több külföldi cégtől származó felhívás jelenik meg. A rendszeresen megjelenő elektronikus hírlevelek közül a külpiaci jellegűekre az export-import tevékenységben érdekelt vállalkozások külön is feliratkozhatnak.
Ingyenes elektronikus és nyomtatott kiadványok
Az MKIK elektronikus kiadványai közül a legtöbb látogatója a Hatósági engedélyhez, bejelentéshez kötött tevékenységek adatbázisának van, kevéssel marad el ettől az ausztriai és németországi vállalkozási feltételeket ismertető kiadványok, vagy az aktuális évvel foglalkozó, rendszeresen megjelenő adó- és tb-tanácsadó kiadványok iránti érdeklődés.
Az MKIK Üzleti 7 című kiadványa rendszeresen jelentkezik tematikus különszámaival (szakképzés, pályaorientáció, Teljesítésigazolási Szakértői Szerv stb.), az ismert, lazacszínű papírra nyomott újságok a területi kamaráknál beszerezhetők, de a MKIK honlapjáról is letölthetők.
A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara a Dunaújvárosi Hírlappal együttműködve jelenteti meg Gazdasági Tükör című mellékletét. Ezek nemcsak a lap árus példányaiban érhetők el, ingyenesen letölthetők a kamara honlapjáról is. A magyar kamara és a területi kamarák esetében is a legfontosabb elektronikus kiadványnak a hivatalos honlapok tekinthetők. Ezeket az egyes kamarák a saját igényeikhez, tagságuk elvárásaihoz, a térség gazdaságához igazodó módon alakítják ki. A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara honlapja (www.dkik.hu) is több, folyamatosan frissülő rovatban számol be a helyi kamara híreiről, a gazdaságot, külpiacokat érintő változásokról, eseményekről, rendezvényekről, pályázati információkról, üzleti ajánlatokról. Természetesen a városi kamara működésével kapcsolatos tudnivalók, a szolgáltatások elsorolása, az elérhetőségek mindig az aktuális helyzetet mutatják, emellett az itt felsorolt kamarai szolgáltatásokat is gyorsan el lehet érni az oldalról.
Egyéb, speciális tanácsadás
Ebbe a körbe sorolhatók a területi kamaráknál igénybe vehető speciális tanácsadások iparjogvédelmi, innovációs, közbeszerzési és fogyasztóvédelmi ügyekben. A városi kamaránál ezek a tanácsadások közvetlenül nem érhetők el, de segítséget tudunk nyújtani abban, hogy egy-egy adott kérdésben hol tudnak megfelelő tájékoztatást kapni.
Elektronikus hírlevél, illetve elektronikus kamarai újság
A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara rendszeresen készít elektronikus hírleveleket, melyekben vagy az elmúlt időszak fontos hírei, aktuális eseményei, üzleti ajánlatai szerepelnek, vagy egy-egy fontos, vállalkozásokat szélesebb körben érintő fejlemény, esetleg tematikusan pályázati információk, vagy a külpiacok iránt érdeklődő vállalkozásokat érintő témák. Ennek megfelelően többnyire önkéntes tagjainknak továbbítjuk hírlevelünket, a szélesebb vállalkozói kört érintő hírleveleket küldjük ki az ehhez hozzájáruló, helyi regisztrált vállalkozásoknak.
Hírleveleinkre, különös tekintettel a tematikus hírlevelekre a regisztrált vállalkozások is ingyenesen feliratkozhatnak, akár több e-mail címmel is. Ha Ön önkéntes tagként nem kap hírlevelet, vagy más e-mail címre szeretné megkapni, kérjük, szintén jelezze ezt számunkra a honlapunkon (www.dkik.hu) található linken! A hírlevelekről természetesen bármikor le is iratkozhat, ha már nem kívánja igénybe venni ezt a szolgáltatást.
Ingyenes részvételi lehetőség különféle szakmai fórumokon, továbbképzéseken és egyéb kamarai rendezvényeken
A területi kamarák, így a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara is évről évre számos témában tart szakmai fórumot, tájékoztató előadást. A rendezvények többsége a regisztrált vállalkozások számára is ingyenes (bár a részvétel jellemzően előzetes regisztrációhoz kötött), azonban előfordul, hogy a regisztrált vállalkozásoktól azt kérjük, járuljanak hozzá, vagy a tagjainknál nagyobb mértékben járuljanak hozzá az adott rendezvény költségeihez.
Hogy ne maradjon le egy Önt érdeklő, Önt érintő, Önnek hasznos rendezvényről, szolgáltatásról se, figyelje rendszeresen honlapunkat, olvassa hírlevelünket!