Az építőipari lánctartozások megakadályozását célzó jogszabálycsomag kapcsán 2013. augusztus 12-vel megkezdte tevékenységét a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett független szervként működő Teljesítésigazolási Szakértői Szerv (TSZSZ).
A TSZSZ működésével kapcsolatos költségek finanszírozása a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával valósul meg.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a területi kereskedelmi és iparkamarák bevonásával biztosítja a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv működésének feltételeit.
A Teljesítésigazolási Szakértői Szerv eljárása
A Szakértői Szerv az építészeti-műszaki tervezési, építési, kivitelezési szerződés teljesítéséből eredő, a megrendelő, a tervező, a kivitelező vagy az alvállalkozó (fél) megbízására szakértői véleményt ad, ha a teljesítésigazolás kiadása nem történt meg, a kiadása vitás, vagy a teljesítésigazolás kiadásra került, de a kifizetés nem történt meg.
A TSZSZ eljárása a Magyarországon történő építési beruházásokra terjed ki.
A szakértői vélemény elkészítésére a felek adhatnak megbízást a Szakértői Szervnek.
A TSZSZ véleménye iránti kérelemnek a 236/2013. (VI. 30.) Korm. rendelet 1. sz. mellékletében felsorolt adatokat kell tartalmaznia.
A kérelmek benyújtására vonatkozóan formai előírást a jogszabályok nem tartalmaznak. Így a kérelem és annak mellékletei érkezhetnek papír alapon vagy elektronikus úton. A benyújtásnál az elektronikus formát preferáljuk, mivel a további ügyintézés is elektronikus módon történik. A csatolt dokumentum részletesen tartalmazza a benyújtandó kérelem elemeit.
A területi kereskedelmi és iparkamarához benyújtott kérelmet a kamara a beérkezés napján továbbítja a Teljesítésigazolási Szakértői Szerv vezetője részére.
Amennyiben a benyújtott kérelem és a csatolt mellékletek megfelelnek a jogszabályban foglalt feltételeknek, a TSZSZ a megbízást elfogadja, és erről értesíti az eljárást kezdeményező felet. A nem megfelelő kérelem visszautasításra kerül, a hiányosan benyújtott kérelem esetén hiánypótlásra van lehetőség. A hiányokról és azok pótlásának módjáról, határidejéről a kérelem beérkezését követő naptól számított 5 napon belül tájékoztatják a kérelmezőt.
A jogalkotó célja, hogy az ilyen ügyek nagy része lehetőleg a bíróság elkerülésével, a TSZSZ által kiadott szakvéleményben foglaltaknak megfelelően megoldódjon. Ha ez mégsem így történik, a vállalkozó a számára kedvező szakvélemény birtokában a neki járó pénz kifizetését a bíróságon nagyobb eséllyel érvényesítheti.
A bíróság a felperes vállalkozó kérelmére már a per kezdetén elrendelheti a vitatott összeg kifizetését. Az is kedvező fejlemény a pénzére váró számára, hogy a bírósági ítélet előzetesen végrehajtható, és az ilyen perek a kiemelt perekre vonatkozó gyorsító szabályoknak megfelelően zajlanak, így előreláthatóan befejezésük nem tart majd évekig.
A hivatkozott kormányrendelet szerint a kérelmezőnek szakértői díjat kell fizetnie. Ennek összege a kérelmező által megjelölt vitatott nettó érték 1%-a, de legkevesebb 60 000 Ft és nem haladhatja meg a 450 000 Ft-ot. Ezt az összeget a kérelem beadásakor a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elkülönített 10300002-20373432-71003285 számú alszámlájára kell átutalni.
A kérelmek az alábbi címekre nyújthatók be:
Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara
Elektronikusan: dkik@dkik.hu
Postai úton: 2400 Dunaújváros, Latinovits Z.u.10.
DKIK kapcsolattartói:
Bedák Eszter, Némethné Suplicz Orsolya, Boros Szimonetta
Tel: 25/502-060/0, 25/502-061/0
Magyar Kereskedelmi és Iparkamara
Elektronikusan: kerelem@mkik-tszsz.hu