A 2021 márciusában közzétett magyar vonatkozású ügyben az Európai Unió Bírósága megállapította, a behajthatatlan követelés áfájának visszatérítésekor az elévülési időt másként kell számítani.
Megállapításuk szerint nem az eredeti termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás teljesítési időpontjától kell számítani az elévülési időt, hanem az az időpont az irányadó, amikor a meg nem fizetés valóban biztossá vált.
A döntés következtében tehát olyan esetekben is lehetőség nyílt a behajthatatlan követelések után megfizetett áfa visszaigénylésére, amelyeknél maga a követelés akár már öt évnél régebbi teljesítési időpontú, viszont a „nemfizetés” véglegessé válása még elévülési időn belül mozog. Ez azért fontos, mert erre a magyar jogszabályok nem adtak lehetőséget, sőt eddig az uniós bírósági gyakorlat sem tért ki erre.
Az uniós bírósági döntésre azonban csak annak kihirdetését követő 180 napon belül lehet hivatkozni, így ezen speciális lehetőség 2021. augusztus 30-án bezárul. Tapasztalataink szerint az uniós ügyre való hivatkozással beadott kérelmek esetén az áfa visszatérítésének feltételei letisztázódtak, így amennyiben az adózók rendelkeznek a megfelelő dokumentációval, nem kell elhúzódó eljárásra számítani. Érdemes lehet tehát annak vizsgálata, hogy van-e a vállalkozásoknak olyan elévülési időn túl keletkezett behajthatatlan követelésük, amelynek áfáját eddig nem tudták visszatéríttetni.
Olvasható a PwC honlapján: