A helyi vállalkozások felkészülésének segítése érdekében online előadást szervezett a témában a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara, melynek előadója Kaiser Eszter, az Agora Oktatási Intézet Kft. ügyvezetője volt.
Tőle tudtuk meg, hogy az országban megtartott számos előadásukon, üzleti, szakmai partnereiken keresztül azt érzékelik, hatalmas az előzetes érdeklődés az új uniós ciklus eszközbeszerzési pályázata iránt. Ennek persze az is az oka, hogy egyelőre kevés a pályázati lehetőség, és a későbbiekről is keveset tudni. Várakozások szerint mintegy két-három hét lehet hátra az új eszközbeszerzési pályázat megjelenéséig, a nagy érdeklődés miatt nagyon rövid idő áll majd rendelkezésre a pályázat beadására.
Ráadásul a GINOP Plus 1.2.1-21 pályázat (elnevezése az új EU ciklus programjaihoz igazodva változhat majd) valóban jó lehetőséget kínál az új beruházást, csarnoképítést, technológiai, energetikai fejlesztést tervező cégeknek. A pályázók várhatóan elsősorban gépbeszerzésre, infrastrukturális beruházásra veszik majd igénybe a térségünkben mikro- és kisvállalkozások esetében 55, középvállalkozásoknál 45 százalékos visszatérítendő (kamatmentes) támogatást, mely adott feltételek teljesülése esetén részben vagy egészben vissza nem térítendővé alakulhat át.
Éppen ez utóbbi a pályázat legizgalmasabb lehetősége, hiszen a legutolsó lezárt, teljes üzleti év átlagos statisztikai állományi létszámához igazodó, tíztől akár több mint 600 millió forintig terjedő támogatási összeget egy jól előkészített és megvalósított projekt esetén nem kell visszafizetni, vagy csak részben. Ehhez egy bonyolult képletbe foglalt mérőszámokat kell jól teljesíteni, például élvonalbeli technológiát beszerezni, növelni a cég hatékonyságát, bővíteni a vállalkozói tudást a bázisévhez képest. A pályázat pluszpontokkal fogja várhatóan jutalmazni a vállalkozás hatékony működését fejlesztő tanácsadást, képzés igénybevételét. Ehhez természetesen minősített tanácsadó céget kell igénybe venni, amilyen például az Agora Kft. Az így elérhető szakértő tudásátadás abban is nagy segítség lehet, hogy valóban elérhető cél legyen a támogatás vissza nem térítendővé alakulása. És a megszerzett tudás, a szervezetfejlesztés természetesen hosszabb távon is jelentősen javíthatja az adott cég versenyképességét. Ezt a fontos új elemet a pályázatban azért is érdemes kiemelni, mert még a középvállalkozások sem szívesen áldoznak ilyen tanácsadói, képzési szolgáltatás igénybevételére, pedig jelentősen hozzájárulhat egy cég üzleti sikereihez. Most a tanácsadási, képzési költség felét kell a vállalkozásoknak fizetni, a másik rész a támogatásból fedezhető, ráadásul a szakma krémjétől vehetik igénybe ezeket a szolgáltatásokat.
Az eszközbeszerzési pályázat előzetes információk szerinti keretösszege 200 milliárd forint, melyből ezer-háromezer pályázatot támogatnak majd. Azonban első szakaszban várhatóan csak 80 milliárd lesz a keretösszeg, és amennyiben ennek az összegnek 120 százalékára már beérkezett pályázat, lezárják a felhívást. A nagy érdeklődés miatt erre valószínűleg nagyon hamar sor kerülhet. A következő körökben szigorítás is várható, már csak kisebb vállalkozások, illetve szabad vállalkozási zónában működő cégek pályázatait várják majd a rendelkezésre álló információk alapján.
Tehát egy eredményes pályázat – mely a lehető legjobban kihasználja a kínált lehetőségeket – összeállítása nem egyszerű, a projektterv dokumentációját mielőbb össze kell állítani, a megjelenő pályázati kiírás alapján szükség esetén aktualizálni, összegyűjteni az árajánlatokat, összeállítani a forrásszerkezetet (hitel, bank, cashflow). A helyi gazdaság fejlődése, az itt működő vállalkozások erősödése érdekében fontos lenne, hogy minél több sikeres pályázat valósuljon meg a városban, térségünkben, most még van idő arra, hogy a fejleszteni kívánó vállalkozások felkészüljenek a pályázatra, a kamara ebben segítséget nyújt az érdeklődőknek.
A cikk a Dunaújváros hetilapban: