A kormány döntött arról, hogy a Széchenyi Kártya Program továbbra is rendkívül kedvező feltételek mellett folytatódik, és az energiaválság okozta megnövekedett energia többletköltségek finanszírozásának könnyítése érdekében kibővül.
A kormány 2022. június 16-i ülésén megtárgyalta a hazai kkv-szektor versenyképességének elősegítését és tartós növekedési feltételeinek megteremtését szolgáló, különböző támogatott finanszírozási lehetőségeket kínáló Széchenyi Kártya Program eredményeit, és döntött a Program megerősítéséről. A kormány döntésének köszönhetően a Széchenyi Kártya Program továbbra is rendkívül kedvező feltételek mellett folytatódik, sőt a kormány az energiaválság okozta megnövekedett energia többletköltségek finanszírozásának könnyítése, valamint a hatékonyságnövelő és technológiaváltást segítő beruházások elősegítése érdekében két új speciális, kiemelten támogatott hitelkonstrukciót is bevezet.
A kormány a Széchenyi Kártya Programon keresztül immár 20 éve biztosít a vállalkozások mindenkori finanszírozási igényeihez illeszkedő pénzügyi megoldásokat.
A Széchenyi Kártya Program keretében annak 2002-es indulásától napjainkig 559 ezer db hitelkérelem került befogadásra, közel 390 ezer db hitelügylet jött létre, amelynek révén több mint 4 600 milliárd forint kedvezményes finanszírozási forráshoz jutottak a hazai kkv-k.
A koronavírus világjárvány okozta gazdasági krízishelyzetben a kormány a Gazdaságvédelmi Akcióterv, majd a Gazdaság-újraindítási Akcióterv keretében a Széchenyi Kártya Programon keresztül is kiemelten támogatta a vállalkozásokat, amelyek részeként 2020 tavaszán a Széchenyi Kártya Program Plusz, majd 2021 nyarán a Széchenyi Kártya Program GO! a válság hatásait enyhítő hiteltermékei kerültek meghirdetésre.
Ezen Programok sikerét jelzi, hogy az elmúlt két év alatt több mint 100 ezer db hiteligénylés során 3 600 milliárd Ft összegű hitelkérelmet nyújtottak be a mikro-, kis- és középvállalkozások a Széchenyi Kártya Program keretében, melynek eredményeként közel 73 ezer db, összességében 2 000 milliárd Ft-ot meghaladó hitelszerződés jött létre.
2022 júliusától a Széchenyi Kártya Program MAX keretében új elemként indul el évi fix 1%-os ügyfél által fizetendő kamaton a Széchenyi Energiakártya, amely az energiaválság által érintett vállalkozások számára kínál kedvező szabad felhasználású folyószámlahitelt, akár 3 éves futamidőre.
További újdonság, hogy a kormány az energiahatékonyságjavítást és technológiaváltást segítő beruházások elősegítése érdekében a Széchenyi Beruházási Hitel MAX-on belül egy évi fix 0,5%-os kamatszinten elérhető hiteltípust is bevezet, legfeljebb 400 MFt-os max. igényelhető hitelösszeggel.
A Széchenyi Kártya Program MAX valamennyi hitelkonstrukciója a kormány gazdaságstratégiai céljaival összhangban a piaci kamatszintekhez képest jelentősen alacsonyabb, FIX kamattal segíti továbbra is a vállalkozások versenyképességének javítását, a Program kiszámítható keretet biztosít a kkv-szektor működéséhez, hozzájárul a vállalkozások likviditási helyzetének megőrzéséhez, ugyanakkor ösztönzi a legkülönbözőbb beruházási elképzelések megvalósítását is.
A Széchenyi Kártya Program MAX hiteltermékei:
- Széchenyi Kártya Folyószámlahitel MAX a napi működési költségek biztosításához. Az igényelhető hitelkeret a korábbi 100 millióról 250 millió forintra emelkedik, a hitel maximális futamideje ezentúl akár 3 év is lehet, évi fix 3,5 % (az Energiakártya esetén 1%) kamatozás mellett.
- Széchenyi Likviditási Hitel MAX a vállalkozás működéséhez szükséges forgóeszköz beszerzésekhez, 3 éves futamidőre, évi fix 3,5 % mellett.
- Széchenyi Beruházási Hitel MAX szinte minden beruházási hitelcél finanszírozásához az agrárszektorban is. A hitel futamideje továbbra is maximum 10 év, az igényelhető hitelösszeg akár 400 millió forint. A konstrukció keretében finanszírozható hitelcélok köre kibővül, a hitel használható a klasszikus beruházási célok (mint pl. új és használt gép, berendezés, ingatlan, egyéb tárgyi eszköz beszerzés) mellett hitelkiváltásra, üzletészvásárlásra, ezenkívül agrár célú beruházások megvalósítására is. A hitel kamata évi fix 1,5%, illetve energiahatékonyságjavítást és technológiaváltást segítő hitelek esetén évi fix 0,5%.
- Széchenyi Mikrohitel MAX a kormány döntése értelmében továbbra is lehetőséget biztosít a legkisebb, illetve a hitelpiacon korlátozott hitelfelvételi lehetőséggel rendelkező, akár kezdő mikro- és kisvállalkozások beruházási céljainak megvalósítására (pl. ingatlan vásárlás, egyéb tárgyi eszköz finanszírozásra) évi fix 1% kamat mellett. A hitel maximális futamideje 10 év.
- Széchenyi Lízingkonstrukció MAX pénzügyi lízingügyletek finanszírozására. A konstrukcióban a beruházási hitelek kiegészítéseként sor kerülhet mindenféle új vagy használt haszongépjárművek, gépek, berendezések és eszközök pénzügyi lízing keretében történő finanszírozására, akár 10 éves futamidővel. A lízing kamata évi fix 3,5%.
A Program minden konstrukciója esetében a kamat a teljes futamidő alatt fix a vállalkozások kiszámítható teherviselése érekében.
Széchenyi Kártya Program MAX új konstrukciói:
- 1 milliótól akár 400 millió forint hitelösszegig,
- a teljes futamidő alatt fix kamattal,
- a kormány által biztosított kamat-, kezelési költség- és kezességi díjtámogatással,
- gyorsan, minimális adminisztrációval,
- a mikro-, kis-és középvállalkozások mindenkori finanszírozási igényeihez igazodó különböző típusú finanszírozási lehetőségekkel állnak a vállalkozások rendelkezésére.
A Széchenyi Kártya Program MAX fenti elemei 2022 júliusától érhetőek el országszerte a Széchenyi Kártya Program eddigi hiteleihez hasonlóan a területi kereskedelmi és iparkamarák, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a KAVOSZ Zrt. regisztráló irodáiban.
További információk és a részletes igénybevételi feltételek hamarosan a www.kavosz.hu oldalon érhetőek el.