Cookie / Süti tájékoztató
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy az dkik.hu honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.
bővebben
Elfogadom
AA

Nyári pályaorientációs táborok a kamara és a szakképzési centrum szervezésében

2022. július 06.

Pályaorientációs nyári tábort szervezett a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara és a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum. A két turnusban közel ötven hetedik, nyolcadik osztályos általános iskolás vett részt a Digitális Közösségi Alkotóműhelyben.

A Dunaújvárosi Hírlap cikke a táborról:

Betekintés a szakmák világába változatos élményeken keresztül

Melyik áll hozzád közelebb? A bábkészítés vagy a csőszerelés, a hotel vagy a műhely világa, a kétkezi feladatok vagy elméd csillogtatása, csapatban vagy egyénileg szeretsz alkotni? Gazdag nyári program, élvezetes önmegismerés.

Az általános iskola utáni útirány kiválasztásához segítséget nyújtó nyári tábort szervezett a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara a Dunaújvárosi Szakképzési Centrummal, annak intézményeivel és a Digitális Közösségi Alkotóműhellyel együttműködve. A tavalyi érdeklődés, pozitív visszajelzések alapján már két turnusban. A helyszínt a Digitális Közösségi Alkotóműhely biztosítja, színvonalas infrastruktúrájával, eszközparkjával. Ezen a héten, az első turnusban huszonegy hatodik és hetedik osztályt végzett gyermek vesz részt a Szakmázz velünk! elnevezésű táborban.

A tábor meghívóit a helyi és városkörnyéki általános iskolák osztályfőnökei adhatták át a diákjaiknak. Gyorsan betelt a tábor létszáma. Az osztályfőnökök döntését igazolja, hogy a táborozók közül alig akad, akinek formálódó képe lenne a választandó pályáról. Ugyanakkor nagyon érdeklődők, együttműködők, aktívak, szívesen vesznek részt minden programban. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a három csapatba beosztott gyerekeket állandó középiskolás kísérők segítik, motiválják. Jól megértik egymást.

Minden nap iskolapszichológusok által tartott önismereti foglalkozással kezdődik. Ijesztően hangzik? A táborozók nagyon szeretik. Teszteket írnak, beszélgetnek, és az iskolapszichológusok a többi napi feladat során is figyelik őket. Mindez nagyban segítheti a gyerekek önismeretének fejlődését, pályaorientációra hangolódását.

Az egyes napokon egy-egy helyi szakképző intézmény és az ott oktatott szakmák mutatkoznak be. Elsősorban élvezetes feladatokon keresztül. A Hild iskola napján kisházat készítettek, festettek, famunkákat készítettek. A Dunaferr iskoláén a fémmunkák domináltak, és különböző, logikát, térlátást igénylő csőszerelési és egyéb feladatok. A Szabolcs vezér iskola többek között meséket, bábkészítést hozott. A tegnap délutáni és ma délelőtti program a Lorántffy iskoláé. Az egészségügyi ágazat biológiai kiskert készítésével, az egészséges életmód keretében gyümölcssaláta közös előállításával készül, sebkészítéssel, elsősegély nyújtással és izgalmas szimulációs játékokkal. A vegyészek hozzák érdekes kísérleteiket, például „elefántfogkrémet” készítenek. A szépészet ágazatot hajfonás, csillámtetoválás, hennafestés, karkötőkészítés képviseli.  Lesz társasjáték és 3D nyomtatás alkalmazása is.

A tábor csúcspontját a szerdai program jelentette (és jelenti majd a jövő héten is). Indult a Jankovich Hotel meglátogatásával. A színvonalas létesítmény minden elemével megismerkedhettek a csoportok, nagy érdeklődéssel járták végig a lobbyt, a szobákat, a wellness részleget, az étteremet. Külön ki kell emelni az európai élvonalat képviselő eszközparkkal rendelkező konyhát, hasonlóba bejutni ritkán adatik meg egy ember életében, hacsak nem ott dolgozóként. A különböző szakterületeket bemutató kísérők is nagyon szimpatikusan, informatívan látták el feladatukat. Hogy mennyire tetszett a hotellátogatás a gyerekeknek, gyorsan kiderült, hiszen a Rudas iskola képviselői készültek az ezt követő programokkal. A turisztika területén a hotellátogatásról is esett szó. Nagy élvezettel vettek részt a szép környezetben a táborozók a gazdálkodás menedzsment, a robotika és az informatika terület bemutatóin, feladatain is. Délben a saját főzésű paprikáskrumpli fogyott nagy sikerrel. Délután a Rácalmási szigeten kis túrával egybekötött sportfeladatok várták a résztvevőket a Rudas sport ágazatának szervezésében. Jövő héten a Kereskedelmi iskola lesz ennek a napnak a „házigazdája”, közös főzéssel, kapcsolódó feladatokkal.

A tábor sikeréhez nagy mértékben hozzájárul, hogy a szervezés és a lebonyolítás során is építkezni lehetett a városi kamara és a szakképzési centrum, valamint intézményei között évek óta sikeres együttműködésre.

Fotók az első turnusról (Fábos Zsolt felvételei):

A Dunaújváros hetilap cikke:

Nyári tábor: Szakmázz velünk!

Pályaorientációs nyári tábort szervezett együttműködésben a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara és a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum. A két turnusban közel ötven hetedik, nyolcadik osztályba menő általános iskolás vehetett részt a Digitális Közösségi Alkotóműhelyben.

A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara 2012-től foglalkozik a szakképzési feladatok keretében pályaorientációval. Hegyiné Tóth Noémi titkár: „Ma az egyik legnagyobb kihívás a vállalkozásoknak a képzett munkaerő biztosítása, és ez a következő évtizedekben is valószínűleg így lesz, ezért a fiatalok pályaorientálása fontos feladatunk. A kamara az elmúlt tíz évben minél színesebb pályaorientációs programok megvalósításán dolgozott, és azon, hogy ehhez gördülékeny együttműködést alakítson ki a lehetséges partnerekkel. Tavaly hagyományteremtő céllal szerveztük meg első ingyenes pályaorientációs nyári táborunkat, melyen összegezni lehetett ezeket a tapasztalatokat. Idén két turnust indítottunk el, melynek programjait a Dunaújvárosi Szakképzési Centrummal együttműködésben valósítottunk meg. A résztvevő diákok érdekes és hasznos programokon keresztül olyan élményeket szerezhettek, melyek nagyban segíthetik pályaválasztásukat, továbbtanulással kapcsolatos döntéseiket. Az interaktív programok során a diákok játékos és kreatív foglalkozások keretében ismerkedhettek meg számos ágazatba tartozó szakmával. A tábor minden napján más középiskola mutatkozott be, inspiráló feladatokkal készülve. A tábor alaptematikájának kidolgozását, a rácalmási hotel és kúrialátogatást, a résztvevők szervezését, az étkezés, az anyagok biztosítását a kamara végezte, valamint négy kamarai munkatársunk folyamatosan részt vett a tábor lebonyolításában.”

Pocsainé Varga Veronika, a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum főigazgatója: „Nagyon örülök, hogy az idei nyári vakációban is értelmes, tartalmas és hasznos programot tudtunk kínálni a pályaválasztás előtt álló általános iskolásoknak. Tapasztalataink alapján sok esetben az egyszerű dolgok is, mint kalapálni, fúrni, vagy festeni újdonság tartalommal bír. A modern digitális technológiákat közelről látni, kipróbálni – sőt dolgozni velük – egészen el tudja varázsolni ezt a korosztályt. A tábor célja, hogy segítse a pályaválasztás folyamatát. Hiszem, hogy megkönnyíti a döntést a „hogyan tovább”-ról ha valós, első kézből származó információkkal rendelkeznek a szakképzésről, iskoláinkról, képzési lehetőségeinkről. Kortárs segítőinktől, jelenlegi diákjainktól folyamatosan kérdezhetnek, a programba épített tájékoztatásokon túl is. Fontos, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok találkozzanak és ízelítőt kapjanak a Dunaferr, a Hild, a Kereskedelmi, a Lorántffy a Rudas, vagy éppen a Szabolcs Vezér iskolánk szakmáiból, szellemiségéből. Jó, ha tudják, mi a különbség a szakképző iskola és a technikum között, ha tudatosul, hogy az érettségi mellé szakmát szerezhetnek, hogy már a kilencedik osztályban ösztöndíjat fognak kapni. Sok dolog van. Sok mindenről kell beszélnünk, megmutatnunk. Ez a játékos és egyben alkotó tevékenységekre alapuló egy hét erre kiváló lehetőséget nyújt.”

Grizner Vanda és Schmidt-Geri Csilla iskolapszichológusok: „A tábor minden napja a mi foglalkozásunkkal indult, melynek fontos célja volt, hogy a gyerekek jól érezzék magukat, megismerjék egymást, és egy kis csapattá váljanak, együtt tudjanak működni. A beszélgetések, játékok, gyakorlatok során felfedezhették saját képességeiket, a különböző szakmákhoz való viszonyukat, ismereteiket hasznos információkkal bővíthették. Önismeretük fejlesztése által és a megszerzett tapasztalatok alapján bízunk benne, hogy elősegítettük a pályaválasztás nehéz folyamatát. Mi szakemberek is élveztük a közös munkát, hiszen a gyerekek nagyon lelkesek és nyitottak voltak a foglalkozásokon.”

Fotók a második turnusról (Fábos Zsolt felvételei):