A GAZDASÁGI KAMARÁK SZAKKÉPZÉSI FELADATAI
A kamarák a szakképzési feladatait a kormányzattól átruházott, jogszabályban rögzített közjogi feladatként, minden évben megkötött támogatási szerződés révén végzik a következők szerint:
A duális képzési tanácsadói hálózat működtetése
Az országos tanácsadói hálózat keretében a kamara feladata a szakképzési munkaszerződéssel, továbbá a duális képzőhelyek nyilvántartásba vételével, minősítésével és hatósági ellenőrzésével kapcsolatos, a Szakképzési Törvény szerinti feladatok ellátása, illetőleg a kifutó szakképzési rendszerben a hatályos tanulószerződésekkel, együttműködési megállapodásokkal kapcsolatos kamarai feladatok elvégzése. A cél a minőségi duális képzés minél nagyobb arányú külső gyakorlati képzőhelyen történő megvalósulásának elősegítése. A feladat ellátását közel 150 tanácsadó segíti országosan, a kamarai nyilvántartásba vett szervezetek száma közel 9000.
A szakmai vizsgadelegálás országos rendszerének működtetése
A területi kamarák törvényi feladata, a kifutó OKJ-s rendszerben 124 szakmában a szakmai záróvizsgákra történő vizsgabizottsági elnöki és tagi delegálás, további szakmákban pedig – ahol az SZVK máshogy nem rendelkezik – a bejelentett vizsgáknak megfelelően vizsgabizottsági tagi delegálás. Az új szabályozás szerint a vizsgabizottság ellenőrzési feladatokat ellátó tagját (azaz a vizsgafelügyelőt) is a szakmai vizsga helyszíne szerinti területileg illetékes gazdasági kamara jelöli ki.
A gazdasági kamara, a gazdasági érdekképviseleti szervezetekkel, szakmai szervezetekkel együttműködve látja el az Országos Képzési Jegyzékben valamint az új Szakmajegyzékben szereplő szakképesítést nyújtó állami szakmai vizsgák vizsgabizottságaiba történő elnökök, kamarai tagok, illetve vizsgafelügyelők delegálását.
A felnőttképzéshez kapcsolódó kamarai feladatok
Az új felnőttképzési törvény értelmében felnőttképzési tevékenység kizárólag bejelentés vagy engedély alapján végezhető. A részszakmára felkészítő szakmai oktatás, a tanfolyami keretek között zajló szakmai képzés, illetve a támogatott forrásból megvalósított képzések engedélykötelesek, míg a célirányos kompetenciakialakításra és kompetencia-fejlesztésre irányuló, szervezetten megvalósuló oktatások és képzések bejelentés-kötelessé váltak.
A kamara által szervezett Gyakorlati oktatói képzés és Mesterképzés a törvény változásainak értelmében engedélyköteles felnőttképzésnek minősül.
A Dunaújvárosi Kamara felnőttképzési nyilvántartási száma: E/2020/000414
Az MKIK a felnőttképzési tevékenysége keretében működteti azon Program Bizottságot, amely a szakmai programkövetelményeket véleményezi, elbírálja. Nyilvántartásba veszi és folyamatosan továbbképzi a felnőttképzési programszakértőket.
Országosan egységes kamarai gyakorlati oktatói képzés és vizsgáztatás működtetése
A kamarai gyakorlati oktatók képzésének és vizsgájának országos rendszerében támogatott keretek között zajlik a duális képzésben résztvevő gazdálkodó szervezetek tanulókkal foglalkozó szakembereinek felkészítése. A program célja a gyakorlati oktatói minőség egységes szempontok szerinti biztosítása a tanulók színvonalas képzésének és megfelelő kezelésének érdekében.
Mesterképzés és mestervizsgáztatás
A kereskedelmi és iparkamarák kiemelt feladata a mesterképzés, az egyes szakmák szakmai csúcsát megtestesítő mesterek számára szervezett tanfolyamok területi szintű megvalósítása az országos kamara koordinálása mellett. A területi kamarák évente közel 700 támogatott és 700 önköltséges mesterképzést és vizsgát szerveznek.
Hazai szakmai versenyek
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara 2008 óta rendezi meg a Szakma Kiváló Tanulója Versenyt (SZKTV) és az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyt (OSZTV), melyek döntője a „Szakma Sztár Fesztivál”. A kezdetekkor még 15 szakma versengett, mára ez a szám meghaladta a 60-at, így mostanra közel 300 tanuló méri össze tudását minden év tavaszán a döntő színhelyén, a Hungexpo Budapesti Vásárközpont területén. A nyertesek a későbbiekben lehetőséget kapnak arra, hogy Európa legnívósabb szakmai versenyén, a EuroSkills-en részt vegyenek. A versenyek célkitűzése a gyakorlatigényes, „fizikai” szakmák és a szakmatanulás népszerűsítése a diákok körében, „a jó szakma felér egy diplomával” szlogen jegyében.
WorldSkills és EuroSkills versenyek
A világ és Európa legjobb fiatal szakembereinek megmérettetése minden évben más-más országban zajlik. Egy-egy ország legjobbjai találkoznak a világversenyeken. A versenyszervezés, a versenyzők felkészítésének koordinálása, helyszínre juttatása, ellátása az MKIK feladata.
Pályaválasztás, pályaorientáció
A területi kamarák pályaorientációs tanácsadók segítségével segítik elő a pályaválasztást, bemutatva előttük a lehetőségeket, tematikus osztályfőnöki órák, szülői értekezletek keretében, gyár-, üzem- és tanműhely-látogatások, pályaorientációs rendezvények megszervezésével. A feladata mellett minden évben több ezer fős kutatást végez az általános iskolások körében a pályaválasztás témájában.
A megyei munkaerőpiaci kerekasztalok működtetése
A megyei szinten kialakított Munkaerőpiaci Kerekasztalok fő feladata az adott megye húzóágazataiban működő Ágazati Munkacsoportok munkájának elősegítése, a helyi gazdaság fejlődési irányainak figyelembe vételével a munkaerő piaci igények érvényesítése a szakképzés és felnőttképzés területén.
Ágazati készségtanácsok működtetése
Az MKIK 19 ágazatban működtet ágazati készségtanácsot (ÁKT), amelyek szerepe azoknak a vállalati igényeknek a megfogalmazása, amelyek elősegíthetik a képzési tartalmak hatékonyabb illeszkedését a munkaerő-piaci és a munkaadói elvárásokhoz, ezzel erősítve a keresletvezérelt szakképzési rendszer működését. Az ÁKT-k mellett szakértők közreműködnek az egyes szakképesítésekhez tartozó szakmai tartalmak átdolgozásában, frissítésében, a tanügyi dokumentumok aktualizálásában.
„Munkaerő-piaci prognózis, várható munkaerő kereslet és on-line lekérdezési rendszer” adatfelvétel és kutatás koncepciója
Az MKIK GVI Nonprofit Kft. a kormányhivatalok segítségével végez kutatást a magyar vállalkozásoknál a rövidtávú munkaerő-kereslet országos előrejelzése céljából.