A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslataival összhangban 50%-kal megemelt áfa alanyi adómentesség határ miatt az érintett kisvállalkozóknak az alanyi mentességre való visszatérésről kell fontos döntést hozniuk február 28-ig!
Az áfa alanyi adómentesség határának 18 millió forintra emelése január 1-gyel visszamenőlegesen döntés több százezer hazai kisvállalkozás számára hozhat komoly előnyöket, csökkentve adminisztratív és pénzügyi terheiket. Nem mindenki számára automatikus ez a lehetőség, kihasználásához fontos a tudatos tervezés és időben történő nyilatkozattétel. Az alanyi mentességre való visszatérésről február 28-áig hozhatnak döntést az érintett vállalkozások.
A döntés előzményeként tavaly év végén írta alá Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter és Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) nemrégiben megválasztott elnöke azt az együttműködési megállapodást, amely a magyar vállalkozások fejlesztésének támogatását tűzte ki célul. A miniszter már akkor elismerően szólt az MKIK minimálbér kutatásának gyorsjelentésében publikált javaslatcsomagjáról, melyben a kamara új vezetése javasolta többek között az Áfa alanyi adómentesség értékhatárának jelentős megemelését az addigi 12 millióról 18 millió forintra.
Ez a változás azoknak a vállalkozásoknak kedvez, amelyek 2024-ben nem lépték túl a 18 millió forintos bevételi határt és 2025-ben sem haladják meg várhatóan ezt az összeget.
Ezzel több ezer vállalkozás maradhat áfamentes státuszban, így csökkenhetnek adminisztrációs terheik, és versenyelőnyt élvezhetnek az áfás versenytársaikkal szemben.
A Kormány kisvállalkozásokat segítő döntése ugyanakkor a tavaly 12 és 18 millió forint közötti árbevételt elérő vállalkozásoknak egy egyszeri plusz adminisztrációs feladatot jelent. A már megkezdett Áfa adminisztráció folytatásáról vagy az alanyi mentességre való visszatérésről február 28-áig hozhatnak döntést az érintettek. Miközben a legtöbb érintettnek várhatóan a kisebb adminisztráció miatt az alanyi menetességbe való visszatérés lehet ideális, aközben egyesesetekben (pl. az idei árbevétel várhatóan évközben meghaladja majd a 18 millió forintot vagy jelentős beruházásokat terveznek, ami miatt érdemes lehet áfa levonással élni) mégis a már megkezdett áfa alanyiság lehet kedvezőbb.
Az érintett vállalkozásoknak 2025. február 28-ig kell nyilatkozniuk, hogy élni szeretnének-e ezzel a lehetőséggel, addig érdemes minden releváns szempontot végig gondolniuk. A döntésben segíthet annak áttekintentése, hogy az áfakörben maradás éri-e meg nekik inkább a levonási joggal, vagy az áfamentesség csökkentett adminisztrációval. Mindemellett szükséges a 2024-es és a 2025-ös várható bevételek számbavétele is, amely meghatározza a jogosultságot az alanyi adómentességre.
A NAV a témával kapcsolatban egy részletes, ügyfélbarát tájékoztatót bocsátott ki, ami segíthet a döntés meghozatalában és a szükséges lépések elvégzésben:
A kamara további egyeztetéseket kezdeményez a kisvállalkozások adókörnyezetének javítása érdekében, amelynek egyik eleme az helyi iparűzési adó rendszerének egyszerűsítése, mint pl. az adóelőleg-fizetési kötelezettség eltörlése, valamint adminisztráció csökkentése, azaz akár a bevallási kötelezettség eltörlését is elképzelhetőnek tartanánk. Az átalányadózó egyéni vállalkozók számára pedig a költséghányadok felülvizsgálatát kérik, hogy az ő versenyképességük is tovább javulhasson a jövőben.