Kamaránk szervezésében buszos utazáson vehettek részt az érdeklődők a Magnus Aircraft Pécs-Pogány repülőtér mellett felépített gyárában tett látogatáson, majd a mesterséges intelligencia jellemzőiről, alkalmazásáról hallgathattak meg előadást.
A városi kamara által meghirdetett utazásra regisztrált érdeklődők tartalmas szakmai programon vehettek részt, melynek első állomása a Magnus Aircraft repülőgépgyára volt. A magyar alapítású, máig magyar tulajdonú, hazai fejlesztéseket megvalósító vállalkozás 2014-ben maroknyi innovatív szakemberrel kezdte meg működését Kecskemét környékén, tulajdonosa Tarány Gábor, a Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara ipari tagozati alelnöke, a DAK Acélszerkezeti Kft. tulajdonos-ügyvezetője. A háromezer négyzetméteres irodaépület építése 2018-ban kezdődött meg, majd az ötezer négyzetméteres hangár-gyártóüzem készült el. Már a kompozit elemeket is helyben készítik repülőgépeikhez 2019 óta, sőt, a bőséges kapacitás lehetőséget biztosít külső megbízások teljesítéséhez is.
A cég termékei, a Fusion fantázianevű kétüléses gép különböző változatai négy földrészen érhetők el számos értékesítőnél, leányvállalatnál. Sőt, a gyártás-összeszerelés is több helyszínen elindult, például Kínában a közeljövőben veszi kezdetét. Folyamatosak a fejlesztések is, hiszen a különböző területeken, országokban eltérőek az előírások, szabályok, amelyekhez alkalmazkodni kell. Emellett új piaci szegmensek elérése érdekében is szükség van újabb típusvariánsok kialakítására. Elkészültek egy merőben új típus tervei is, amely már 4-5 személyes lesz, teljesen új vevőkört megcélzó felhasználhatósággal.
A cégnél több mint kilencvenen dolgoznak, a repülőgép teljes szerkezete kompozit elemekből épül fel, melyet nagy szakértelemmel rendelkező munkatársaik kézimunkával állítanak elő gyakorlatilag olyan technológiával, amellyel az F1-es autók is készülnek. A belsőégésű motorokat neves gyártóktól szerzik be. Korábban a Siemens-szel együttműködve elektromos hajtású gépet is fejlesztettek, ahogy erről a sajtó is beszámolt. A partner stratégiaváltásával megszűnt ugyan az együttműködés, a Magnus Aircraft azonban új utakat követve folytatja az elektromos modellek gyártásának előkészítését.
A látványos, érdekes üzemlátogatást követően izgalmas témájú előadás várta a résztvevőket a későbbi közös ebédnek helyet adó Tenkes Csárdában. Herbály István, a Contrall Kft. ügyvezetője, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara innovációs alelnöke, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara innovációs kollégiumának elnöke tartott előadást a mesterséges intelligenciával kapcsolatos félreértések tisztázása érdekében.
A programozó matematikus, akinek cége mesterséges intelligenciára épülő képelemző megoldásokat fejleszt, mélységében ismeri az AI működését, jellemzőit. Nem úgy, ahogy sok nyilatkozó, „szakértő”. Képelemző megoldásaikkal például tetőcserepek, vagy üvegpalackok hibáit, repedéseit lehet felismerni nagy gyorsasággal, nagyüzemi körülmények között.