Cookie / Süti tájékoztató
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy az dkik.hu honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.
bővebben
Elfogadom
AA

Küldöttgyűlést tartott a városi kamara

2023. április 20.

A küldöttek szerdán elfogadták a tavalyi éves gazdasági beszámolót és az idei tervet, pozitívan értékelték a változó feltételek között is kiegyensúlyozottan, feladatorientáltan tevékenységét végző kamara működését.

Az elmúlt évről szóló beszámoló kapcsán a küldöttgyűlésen Hegyiné Tóth Noémi titkár több, a helyi gazdaságot jellemző adatot is bemutatott. A nagyvállalkozások száma hosszabb ideje állandó, és ők mind a kamara önkéntes tagjai közé tartoznak. Az ehhez a körhöz csatlakozott közepes és kisebb vállalkozásokkal együtt hozzájárulnak a kamara működésének stabil hátteréhez. Ugyanakkor a regisztrált vállalkozásokat nézve az elmúlt években folyamatos csökkenés volt tapasztalható a társas vállalkozások körében, még 2017-ben is 1900 fölött volt a számuk, ez 2022-re háromszázzal csökkent. Az egyéni vállalkozások száma viszont ezen időszakban több mint ötszázzal növekedett. Tavaly augusztusban a KATA törvény változásával sok egyéni vállalkozás szűnt meg az országban, ahogy Dunaújvárosban is, azonban helyben jelentős részük új formában indult újra, felülmúlva a hazai adatokban megmutatkozó dinamikát.

A városi kamara egyik legfontosabb feladata, melynek a jelentősége a pandémia, a háború, az energiaválság, a gazdaságot érintő negatív folyamatok időszakaiban egyre jobban felértékelődik, az információk közvetítése a vállalkozások felé rendezvényeken, a hivatalos honlapon, Facebook oldalon, elektronikus hírlevelekben, helyi médiában. Nagyon megnőtt az érdeklődők száma a kamaránál működő adó- és számviteli tanácsadásnál is, így tavaly át kellett térni a heti rendszerességre. Sokan veszik igénybe az egyéni vállalkozóknak a vállalkozás indításához nyújtott tanácsadást is. Olvasottak a pályázati információkat közvetítő híreik, ahogy sokan keresik fel a kamara székházában heti kétszer ügyfeleket fogadó Széchenyi Programirodát is.

A Széchenyi Kártya Program egyre újabb hitelkonstrukciói iránt 2020 óta egyre dinamikusabban nő az igény, tavaly 12 milliárd forintnyi hiteligényt fogadott be a két kamarai ügyintéző. Az idei év eltelt időszakában is további növekedést lehetett tapasztalni.

Az aktuális időszak pozitív fejleményei közé sorolható, hogy az Északnyugat-Magyarországi Gazdaságfejlesztési Zónába tartozó kilenc területi kamara együttműködésében a dunaújvárosi is aktív szerepet vállal, ez a közlekedés és az infrastruktúra fejlesztése terén hozhat fontos előrelépést. A kormány és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara között tavaly létrejött megállapodás pedig új, vállalatfejlesztési portfolió kertében megvalósuló szolgáltatásokkal bővítheti a városi kamara tevékenységét. Az általuk két éve megszerzett felnőttképzési akkreditációval, az egyre szélesedő tapasztalatokkal pedig új képzési programok indulhatnak.

A szakképzés területén zajló átalakulásokban nehéz feladatokat kell végrehajtaniuk az érintetteknek, a kamara kiemelt feladatának tekinti az ebben törvényileg is meghatározott közreműködését. Ugyanakkor a kamarai szakképzési tevékenységeket finanszírozó pályázati támogatás összege jelentősen csökkent, mely körülmény, összeadódva a Dunaferr, mint kamarai tag körüli bizonytalansággal, vagy az energiahelyzet – eddig jól kezelt – költségnövelő tényezőivel, nehéz évet hozhat a kamara számára. A küldöttgyűlés megítélése szerint az idei terv kellő előrelátással kezeli a kialakult helyzetet.

A küldöttgyűlés új ipari tagozati alelnöknek Tarány Gábort (DAK Acélszerkezeti Kft.), új elnökségi tagnak pedig Nemes Zoltánt (Kine-Bau Kft.) választotta meg.

 

Iparosok értékteremtő életpályáját ismerték el a Dunaújváros Kézművességéért Díjjal

 

A küldöttgyűlés előtt adták át az idei Dunaújváros Kézművességéért Díjakat, mely azon vállalkozók, iparos emberek életpályáját ismeri el, akik kiemelkedőt alkottak egy-egy szakma, szolgáltatás helyi történetében. Alábbiakban a díjazottak méltatásából idézünk:

Feketéné Cseke Margit fodrászmester szüleivel és testvéreivel 1952-ben költözött Sztálinvárosba.  Édesapja férfifodrászként dolgozott, akihez kislányként sokat járt be az üzletbe. Annyira megtetszett neki ez a szakma, hogy jelentkezett fodrász szakra. A szakmunkásvizsga után egy pécsi Fodrász Kupa versenyen vett részt, ahonnan a második helyezést sikerült elhoznia.  A Vegyesipari Vállalatnál kezdett dolgozni, és már fiatalon tanulót bíztak rá, hogy segítse a szakma elsajátításában.  Rendszeresen részt vett továbbképzéseken. 1967-ben ment férjhez, két kislányuk született. Mikor lehetőség nyílt városunkban kiváltani a kisiparos engedélyt, Feketéné Cseke Margit elsők között váltotta ki. Fodrászüzletében továbbra is foglalkozott tanulókkal. Magát is tovább fejlesztette, letette a fodrász mestervizsgát is. A Kézműves Kamara felkérésére a tanulók vizsgáztatásába is bekapcsolódott. Szakmaszeretete a nyugdíjas évein is túlmutat, mai napig dolgozik, vendégei örömére.

Jakab Pál esztergályosmester Újpesten született 1942-ben, a szakmunkásképző iskolát azonban már városunkban végezte. Első munkahelye a Dunai Vasműben volt. Előbb munkaviszony mellett, majd 1980-tól már főállásban iparos lett. Fia, majd lánya, később unokája bekapcsolódásával családi vállalkozást teremtett a Volán telepi garázssoron működő műhelyében. Közben gyarapította szaktudását, 1972-ben mestervizsgát tett. Egyik mozgatója volt az iparosok – 70-es-80-as években nagyon aktív – közösségi életének. Iparosbálok, sport és kulturális rendezvények, szakmai vetélkedők állandó szervezője és résztvevője volt. Ebben az időben az iparosok, kereskedők adóközösségekben adóztak, az adóvéleményező bizottságokba a legelismertebb, legkorrektebb, a szakma piaci viszonyait jól ismerő iparosok kerültek. Jakab Pál is tagja volt az egyiknek. Hatvan év aktív esztergályos tevékenység után ma már a nyugdíjasok csöppet sem eseménytelen életét éli.

Németh Gellért órásmester Dunaújvárosban született 1976-ban. Már az általános iskolában tudta, milyen szakmát választ élete hivatásául. Bejárt édesapja műhelyébe már tizenévesként, a nyári szünetekben sok időt töltött ott. 1990-ben iratkozott be a budapesti 6. számú Ipari Szakmunkás-képző Intézet órás szakára. Előbb édesapja műhelyében dolgozott, majd leszerelése után egyéni vállalkozó lett, ma is az. Időközben leérettségizett, majd boltvezetői vizsgát tett. Volt üzlete a Martinovics utcában, a Római körúton, a Vasmű úton. Jelenlegi üzlete is ott található, 12 éve várja itt vásárlóit. A városban él feleségével és 17, illetve 22 éves gyermekeivel. Az óraviseléshez kapcsolódó szokások átalakultak, a kisszámú megmaradt órás számára azonban jut megrendelés, természetesen csak magas szakmai tudással, precízséggel, elhivatottsággal lehet megtartani, bővíteni az ügyfélkört. A szakma szeretetét édesapjától vette át Németh Gellért, és most követi a díjazottak sorában is, hiszen Németh István 2021-ben kapta meg a kamara elismerését.